top of page

Tupungato 2023 - Po stopách "Spadlého Hvězdného Prachu"

Pokus o výstup na 14. nejvyšší vrchol Jižní Ameriky, horu Tupungato - 6570 m.

2. srpna 1947 se dopravní letadlo Star Dust, Avro Lancastrian přepravující šest cestujících a pět členů posádky nad pohořím And, zřítilo do strmého ledovce vysoko na argentinské straně Tupungato. Letadlo bylo rychle pohřbeno ve výsledné lavině a hustém sněžení, které v té době probíhalo. Letadlo leželo více než 50 let nepozorovaně hluboko pod sněhem a ledovcovým ledem. Jeho zbytky se nakonec znovu objevily na konci ledovce v roce 2000. Krátce nato objevila roztroušené trosky a trosky argentinská vojenská expedice a shromáždila některé důkazy pro vyšetřování.

Začátkem roku 2023 se společně s Martinem Mirinským vydáme na několika měsíční expedici do Argentiny a Chile. Prvních pár týdnů budeme kvůli aklimatizaci lozit po nižších vrcholech v okolí.

Naším hlavním cílem bude vrchol Tupungato (6570m). Budeme muset několik dní putovat pouští až dorazíme k horám. Odtud musíme najít vlastní cestu na hřeben do šestitisících metrů nad mořem po kterém přes čtyři vrcholy dolezeme k pátému a zároveň našemu finálnímu vrcholu expedice, vrcholu Tupungato.


Držte nám pěsti, kamarádi!

Galerie Expedice